EasyBalance system

Rewolucyjne rozwiązanie problemu zbalansowania
 
System EasyBalance jest urządzeniem, które umożliwia wielokomponentowy wtrysk ciekłego silikonu na maszynach standardowych (do przetwórstwa tworzyw termoplastycznych czy gumy) jak również wielokomponentowy, wielokolorowy obtrysk ciekłym silikonem LSR detali z tworzyw termoplastycznych. W swojej strukturze i mechanizmie działania jest to system prosty i ekonomiczny.

W tradycyjnym wtrysku wielokomponentowym tworzyw termoplastycznych doskonale wyważony układ wtryskowy nie zawsze jest warunkiem wystarczającym, aby zapewnić idealne zrównoważenie wagi między różnymi gniazdami, wynikać to może z różnic w poziomach temperatury. Czasami nawet kilka stopni różnicy między strefami chłodzenia może prowadzić do niezgodności masy pomiędzy detalami. Jest to jeden z powodów, dlaczego po fazie wtrysku jest zawsze faza docisku.

Niestety, w procesie wtryskiwania tworzyw sztucznych nie zawsze jest możliwe stosowanie fazy utrzymania po wtryśnięciu tworzywa. Niektóre materiały, nie mogą być zagęszczane z uwagi na ich właściwości. Jest tak w przypadku tworzyw spienionych (polimery wypełnione są poroforami), jak również w zakresie tworzyw  termoutwardzalnych oraz w przypadku ciekłego silikonu (LSR).
Właśnie aby umożliwić prawidłowe formowanie także w przypadku wymienionych wyżej tworzyw, w których zbalansowanie gniazd wtryskowych w formie, nie jest łatwe, opracowaliśmy specjalny system wtrysku zbalansowanego "system EasyBalance".

SYSTEM EasyBalance jest dedykowany szczególnie do przetwórstwa ciekłego silikonu (LSR), gdzie problemy zbalansowania między gniazdami, dokładność i powtarzalność są niezmiernie istotne.
 

Zalety systemu EasyBalance LSR

Charakterystyka:

Efektywność totalna
 
EasyBalance jest przystosowany do objętościowego dozowania i transferu do gniazd formy dokładnie wymaganej dawki materiału, niezbędnej do wyprodukowania detalu. Proces ten odbywa się przez szereg zbiorników dozujących.

Napełnianie oraz opróżnianie zbiorników dozujących odbywa się zgodnie z zasadą FIFO (First In First Out). W praktyce wygląda to tak, że materiał, który pierwszy wchodzi do zbiornika, jest w pierwszej kolejności wtryskiwany (co ogranicza do minimum czas przebywania tworzywa w układzie), a zatem minimalizuje ryzyko degradacji tworzywa bądź jego wulkanizację.
Każdy zbiornik dozujący połączony jest z układem podawania niskiego ciśnienia oraz z układem dozowania masterbatcha. W ten sposób każde gniazdo może być wypełnione tworzywem o innym kolorze.
Należy podkreślić, że system nie wymaga użycia cylindra wtryskowego wtryskarki - materiał może być podawany przez układ niskiego ciśnienia. Umożliwia to formowanie LSR na maszynie do formowania wtryskowego tworzyw termoplastycznych czy gumy, obojętnie w jakiej konfiguracji układu zamykania (pionowej czy tez poziomej).

Prostota przede wszystkim

System EasyBalance został tak skonstruowany, aby zapewniał nie tylko łatwe zbalansowanie czy intuicyjną obsługę, ale również, aby był prosty w montażu i czyszczeniu.
Urządzenie może być elastycznie dostosowywane do aktualnych wymagań produkcyjnych (poprzez dostosowanie do mniejszej liczby gniazd, innej dawki materiału, czy też innych dawek dla poszczególnych gniazd z dokładnością do 0,1 ml). 
EasyBalance jest napędzany przez bezszczotkowe serwonapędy z łożyskami kulkowymi i kontrolowany przy użyciu szafy sterowniczej z panelem dotykowym.
Sterowanie systemu umożliwia ustawienie wszystkich parametrów potrzebnych do prawidłowego formowania: momentu wtrysku i dozowania, czasu zamknięcia i otwarcia kanałów, czasu chłodzenia, prędkości wtrysku i dozowania.
Korzystanie z pełnej gamy walorów urządzenia  EasyBalance podnosi  jakość oraz zwiększa możliwości użytkowe detali dwukomponentowych (obtrysk tworzyw termoplastycznych), przede wszystkim w tych aplikacjach, gdzie ważna jest estetyka czy odporność termiczna. Wprowadzenie obtrysku ciekłym silikonem nie komplikuje konstrukcji formy i jest szczególnie uzasadnione ekonomicznie w przypadku cienkich warstw obtrysku. Przypomnijmy, że LSR jest dozowany w temperaturze ok. 18 / 20°C i dopiero po zimnym wtrysku następuje wulkanizacja. W przypadku cienkich warstw obtrysku temperatura tworzywa termoplastycznego z wtrysku głównego bywa wystarczająca do wulkanizacji warstwy ciekłego silikonu. Sam czas wulkanizacji mieści się zazwyczaj w czasie chłodzenia głównego termoplastycznego komponentu.

Po prostu EasyBalance System.

 
 Wydrukuj PDF

Nowy projekt, nowa idea, modernizacja produktu… z Systemem EasyBalance to proste.  Zapytaj nas o ofertę